Paminklai

Paminklas Rinkūnų kaimo mokyklai Rinkūnų kaimo pakraštyje, Pumpėnų seniūnijoje

Rinkūnų kaimo mokykla 2019 m. būtų šventusi šimto metų sukaktį. Nors šios mokyklos jau nebėra, jos atminimas buvo gražiai įamžintas – paminkliniu akmeniu ir mokykliniu suolu. Suolas tarsi ką tik išneštas iš klasės.
Lauko akmenyje iškalta: „Čia mūsų kelių pradžia... / 1936–1981“. Po šiais žodžiais nutūpusi plunksna – atsisveikinimų ir sugrįžimų simbolis.
Paminklas iškilo gražiai sutvarkytame erdviame buvusios mokyklos kieme. Mokykla Rinkūnų kaimo pakraštyje buvo pastatyta 1936 m. ir čia veikė iki 1981 m., kol ją iškėlė į kaimo centrą. Senąją mokyklą bandyta pritaikyti verslams, vėliau ji ilgai stovėjo tuščia, kol galų gale buvo nugriauta.
Kraštiečių susitikimas ir paminklinio akmens atidengimo iškilmės vyko 2019 m. liepos 20 d. Atidengti paminklą buvo patikėta buvusiam Rinkūnų mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojui, šiandien Biržuose gyvenančiam žurnalistui, tautodailininkui, kraštotyrininkui, literatui Algirdui Butkevičiui.
Paminklo autorius salotiškis skulptorius Valius Remeika. „Šis akmuo savo forma ir struktūra – vienas įdomiausių mano kūryboje. Esu turėjęs jų visokių visokiausių. Norėjom, kad paminklas būtų panašus į tiltą arba arką, todėl vieną jo galą parėmėm ant mažesnio akmens. Atsivėrė tarsi langas iš praeities į ateitį, į labai gražų šio krašto gamtovaizdį. Neišlyginau ir vingiuoto akmens paviršiaus – tegul jame iškalti žodžiai vinguriuoja tarsi gyvenimo kelias“, – apie paminklo gimimą pasakojo skulptorius.

Rinkūnų mokyklos istorija
1916 m. įkuriama Rinkūnų pradžios mokykla.
1919 m. lapkričio mėn. išduodamas oficialus pradžios mokyklos pasas. Nuo šios datos ir skaičiuojamas senosios mokyklos šimtmetis. Mokykla kilnojasi iš vienų namų į kitus (Prano Armono, Juozo Arlausko, Klemenso Račio, P. Masilionio ir kt.). Pirmasis mokytojas – Martynas Navickas.
1936 m. pastatoma nauja tipinė dviejų aukštų mokykla. Antrame aukšte gyvendavo mokytojai. Mokykla turėjo 2 hektarus žemės. Mokytojas Sokas su vaikais pasodino didelį sodą. Kiekvienas mokinys turėjo savo medelį ir jį prižiūrėjo. Mokinių buvo apie 40.
1949–1950 m. įkuriama penkta klasė.
1951–1952 m. mokykla jau vadinasi Rinkūnų septynmetė.
1958 m. mokykloje įsteigiama Rinkūnų kaimo jaunimo vakarinė mokykla (pirma rajone) IV–IX klasės. Jos įkūrimu rūpinosi ir jai vadovavo mokytojas Kazys Adašiūnas.
1960–1961 m. aštuonmetė mokykla.
1962–1963 m. prie senosios mokyklos pastatomas priestatas. Kieme įrengtas stadionas (dabar – ten kviečių laukas), botanikos bandymų sklypas, geografinė aikštelė.
1967 m. uždarius aštuonmetę lieka pradinės mokyklos 4 klasės.
1970 m. mokykla tampa trimetė.
1981 m. mokykla persikelia į kaimo centre esantį administracinį pastatą.
1985 m. mokykla vėl keturmetė – sudaroma šešiamečių atėjusių iš ūkio darželio klasė.
1992–1993 m. vėl trys klasės.
1995 m. vėl keturios klasės.
2004 m. Rinkūnų pradinė mokykla tampa Pumpėnų vidurinės mokyklos skyriumi.
2006 m. sudaroma šešiamečių klasė.
2016 m. Rinkūnų mokykla uždaroma.
2019 m. atidengiamas paminklinis akmuo senajai mokyklai.

Buvusių Rinkūnų mokyklos mokytojų prisiminimai
Mokytojo Algirdo Butkevičiaus prisiminimai apie pedagoginio darbo pradžią, kai 1961 m. rudenį atvyko dirbti į Rinkūnus: „Atėjau su savo portfeliuku per mišką. Reikėjo susirasti, kur apsistoti. Priėmė pamiškėje gyvenę Čingos. Šeimininkė labai skaniai maitindavo. Iš miško į sodybą svečiuosna dažnai atšliauždavo žalčiukai. O mokyklą lankantys vaikai buvo tiesiog nuostabūs. Prisimenu mūsų išvyką į jaunųjų turistų sąskrydį Biržų rajone, Nemunėlio Radviliškyje. Dalyvavo per keturiasdešimtį Biržų ir Pasvalio rajonų mokyklų, o mažos Rinkūnų mokyklos komanda tapo nugalėtoja ir mūsų kraštui atstovavo respublikiniame sąskrydyje.“
„O aš Rinkūnuose mokytojauti pradėjau 1958 m., jau turėdama šiek tiek pedagoginio darbo patirties, – sakė mokytoja Joana Janilionienė. – Tiesa, tikėjausi, kad mane paskirs į Kriklinių mokyklą, kur direktoriumi tada dirbo mano brolis Aldonas Tučas. Bet ten nebuvo laisvos mokytojo vietos, tad sutikau važiuoti į Rinkūnus ir dėl to nė kiek nesigailiu. Čia radau puikų, geranorišką kolektyvą. Su didžiule pagarba visada minėsiu šviesaus atminimo mokyklos direktorę Teodorą Povilanskienę. Ji mums buvo ne tik direktorė, bet ir nuoširdi patarėja, globėja, bičiulė. Rinkūnuose prabėgo dvylika gražiausių mano gyvenimo metų. Vaikus mokiau istorijos, chemijos, biologijos. Kai sumažėjo mokinių, mane perkėlė į Pumpėnus.“

Šaltiniai:
Magelinskienė, Zina. Čia mūsų kelių pradžia... // Darbas. – 2019, liep. 23, p. 1, 3.
Nuotraukos iš Tomos Mikalajūnaitės asmeninio archyvo.

Grįžti Papildyti įrašą