2010 m. lapkričio 9 d. Pasvalyje vykusios konferencijos „Vientisos kultūros paveldo skaitmeninės erdvės kūrimas: nuo PASVALIOS iki EUROPEANOS" tolesnė sklaida - konferencijos pranešimų rinkinys. Jį išleido Pasvalio Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka, spausdino UAB „Panevėžio spaustuvė". Leidinį rėmė Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Pasvalio rajono savivaldybė.
Leidinys prasideda nuo konferencijos atidarymo, bibliotekos direktorės Danguolės Abazoriuvienės, Pasvalio rajono mero Gintauto Gegužinsko, Kultūros ministerijos Informacinės visuomenės plėtros skyriaus vyriausiosios specialistės Erikos Buivydienės sveikinimo žodžių.
Rinkinyje publikuojama 10 pranešimų. Tematika – nuo nacionalinių didžiųjų projektų ir tarptautinių tinklų iki regioninių mažųjų projektų. Konferenciją pradėjęs Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto strateginės raidos prodekanas, Bibliotekininkystės ir informacijos mokslų instituto direktorius dr. Rimvydas Laužikas pristatė nacionalinio paveldo ir humanitarinių mokslų infrastruktūrų tinklo HISTORIUS kūrimo idėją, pagrindė jos reikalingumą, aptarė plėtros kryptis ir priemones. Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Bibliografijos ir knygotyros centro direktorės dr. Reginos Varnienės-Janssen pranešimas „VEPS - langas į vientisą Lietuvos kultūros paveldą" skirtas naujo EPAVELDO projekto „Virtualios elektroninio paveldo sistemos plėtra" apžvalgai. Unikalus, koncepcijos atžvilgiu, duomenų pobūdžiu ir jų apimtimi neturintis lygių kitas projektas - Lituanistikos paveldo informacinė sistema ARUODAI. Jų 2004-2010 metų kūrimo ir plėtojimo patirtį savitai, tiksliau - nevaldiškai, su tikro skaitmenintojo dvasia išdėstė vienas kūrėjų, VU Bibliotekininkystės ir informacijos mokslų instituto projektų vadovas, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslo darbuotojas dr. Vykintas Vaitkevičius. Galingą ARUODŲ išsišakojimą liudijo Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslo darbuotojos dr. Jūratės Šlekonytės pranešimas „KNYGADVARIS - skaitmeninė Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka". Panevėžio kraštotyros muziejaus direktorius Arūnas Astramskas pristatė unikalų, gyvuojantį tik minimalių projektinių lėšų ir visuomeninių entuziastų dėka regioninį projektą „Skaitmeninė Panevėžio istorijos biblioteka". Apie virtualią Pasvalio krašto kultūros paveldo informacijos sistemą PASVALIA kalbėjo jos kūrėjas UAB „DIZI" skaitmeninimo skyriaus vedėjas Juozas Markauskas ir bibliotekos darbuotoja Vitalija Kazilionytė.
PASVALIOJE paskelbtus Petro Vileišio gimnazijos Istorijos muziejaus ir Dailės galerijos, Krašto muziejaus dokumentus tyrinėjo tų institucijų atstovai muziejininkai Janina Miežianskienė ir Gražvydas Balčiūnaitis. Istorikas Algimantas Krinčius savitai kalbėjo apie išskirtinį reiškinį - Krinčino Savilaidą, jos knygas tikimasi netolimoje ateityje perkelti į PASVALIĄ.
Konferencija išryškino ne vien sostinės ir regionų skaitmenintojų darbus, perspektyvas, lokalių projektų vietą bendroje skaitmeninėje erdvėje, sklaidos galimybes, bet ir netikėtai atsivėrusią takoskyrą tarp didžiųjų ir mažųjų projektų, vientisos skaitmeninės paveldo erdvės kūrimo trukdžius.
Nuoširdžiai ačiū visiems konferencijos dalyviams - ir pranešėjams, ir iš daugelio Lietuvos miestų suvažiavusiems kultūrininkams. Tai bendras prasmingas kopimas į virtualiuosius paveldo debesis. O svarbus palydovas tebus šis pranešimų rinkinys.